Jak oznaczać kable?
Jak oznaczać kable?

Jak oznaczać kable?

Właściwe oznakowanie kabli wpływa na bezpieczeństwo użytkowników i serwisantów instalacji elektrycznej. Pozwala też w szybki i łatwy sposób zlokalizować kable i ich połączenia. Nowoczesna technologia daje możliwość trwałego i czytelnego zastosowania opisów. Specjalne szyldy identyfikacyjne wykonane są z materiałów odpornych na wilgoć, kwasy, oleje czy pyły. Drukarki oznaczników pozwalają na umieszczenie na tabliczce wyraźnego i nieścieralnego symbolu.

Oznaczniki identyfikacyjne

Oznaczniki muszą być przede wszystkim trwałe, jednoznaczne i zgodne z międzynarodowym kodem kolorów, tak żeby ich odczyt był możliwy. Standardowo stosuje się tabliczki w kolorze żółtym z czarnym nadrukiem, który stanowią liczby 0-9, litery A-Z oraz typowe symbole elektryczne. Do opisu ręcznego stosuje się etykiety do powierzchni okrągłych i płaskich oraz etykiety z laminatem, które występują też w wersji do druku. Alternatywą dla etykiet są szyldy identyfikacyjne do druku w drukarkach termotransferowych. W warunkach ekstremalnych, gdzie kable narażone są na działanie szkodliwych substancji, stosuje się nierdzewne i kwasoodporne szyldy wytłaczane w automatach tłoczących sterowanych komputerowo.

Montaż tabliczek

Przed podłączeniem przewodów wykorzystuje się inne oznaczniki niż po zakończeniu instalacji. Przed montażem kabli stosuje się oznaczniki przewlekane, o zamkniętym kształcie. Dzięki specjalnemu profilowi można zastosować jeden rozmiar oznaczników do kabli o różnej średnicy. Przewody można również znaczyć oznacznikami w postaci rurek termokurczliwych. Rurki są specjalnie spłaszczone i dostosowane do wymagań drukarek.

Po podłączeniu kabli w skrzynkach sterowniczych lub rozdzielniach elektrycznych stosuje się otwarte oznaczniki zatrzaskowe. Instaluje się je ręcznie lub za pomocą specjalnych aplikatorów. Można też zastosować szyldy nośne z kieszenią na etykietę. Natomiast do wiązek kabli przeznaczone są specjalne tabliczki, które przytwierdza się wzdłuż lub w poprzek kabli za pomocą opasek kablowych. Opisy wykonuje się pisakami lub przy użyciu drukarek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl