Czy oploty kablowe są odporne na wysokie temperatury?
Czy oploty kablowe są odporne na wysokie temperatury?

Czy oploty kablowe są odporne na wysokie temperatury?

Przewody i kable często muszą pracować w trudnych warunkach związanych z działaniem czynników atmosferycznych albo wysokich i niskich temperatur. Dlatego w celu zabezpieczenia ich stosowane są oploty. Oplotami kablowymi nazywamy konstrukcję zaprojektowaną z wytrzymałych materiałów, której zadaniem jest ochrona i izolacja kabli i przewodów. Dzięki takiemu zabezpieczeniu ich praca jest bezpieczna, a żywotność znacznie dłuższa. Jakie oploty kablowe są odporne na działanie wysokich temperatur?

Które materiały chronią przed wysokimi temperaturami? 

W celu zapewnienia kablom i przewodom ochrony przed działaniem wysokich temperatur należy wybrać taki materiał izolacyjny oplotu, który jest na nie odporny. W zależności od tego, jaka jest maksymalna temperatura pracy, oplot może być wykonany z innego materiału. W przypadku kabli i przewodów, które są narażone na działanie temperatury 180 stopni Celsjusza lub więcej, sprawdzą się oploty klasy C i H z miki, porcelany, włókna szklanego i gumy silikonowej. Oploty odporne na wysokie temperatury wynoszące do 155 stopni Celsjusza są wykonane włókna szklanego, poliamidów aromatycznych, miki i są to produkty klasy F.

W przypadku produktów, które muszą pracować w temperaturach na poziomie 90 stopni Celsjusza, wystarczy oplot klasy Y wykonany z bawełny, włókna poliamidowego, papieru PVC, PE albo gumy wulkanizacyjnej. Oploty klasy B są z kolei odporne na temperatury do 145 stopni Celsjusza i również są wykonane z włókna szklanego i miki. Przy temperaturach sięgających 150 stopni Celsjusza sprawdzą się oploty izolacyjne klasy A i (E) wykonane z bawełny, poliamidu, papieru, jedwabiu, folii syntetycznych czy emalii do przewodów.

Gdzie stosuje się takie oploty? 

Oploty kablowe odporne na działanie wysokich temperatur stosowane są w miejscach, które są narażone na wahania temperatur albo stałe działanie wysokich temperatur. Takie instalacje są często spotykane w przemyśle. Dlatego kable i przewody o takich oplotach stosowane są przede wszystkim w hutach, stoczniach, stalowniach czy odlewniach.

Oprócz tego kable odporne na wysokie temperatury znajdują zastosowanie w przemyśle samolotowym, a także  w urządzeniach kuchennych i pomiarowych. Takie oploty są wykorzystywane również w branży motoryzacyjnej, gdzie stosuje się je jako ochronę na przykład w układach wydechowych czy kolektorach silnika.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl