Czym grozi nieodpowiednie chronienie kabli?
Czym grozi nieodpowiednie chronienie kabli?

Czym grozi nieodpowiednie chronienie kabli?

Wszystkie przewody elektryczne obecne w budynku muszą być dobrze chronione. Wynika to z faktu, że okablowanie zasilające domowe sprzęty, takie jak lodówka, pralka czy telewizor, stale narażone jest na niekorzystne czynniki zewnętrzne. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym grozi nieodpowiednie chronienie kabli. Dlaczego należy zadbać o właściwą ochronę przewodów? Dowiesz się tego z dalszej części wpisu. Zapraszamy do lektury.

Do czego może doprowadzić brak właściwej ochrony przewodów elektrycznych?

Nieodpowiednie chronienie kabli może przyczynić się do wystąpienia popularnych awarii przewodów elektrycznych. Brak właściwej ochrony to najpopularniejsza przyczyna powstawania pęknięć, rozdarć oraz innych uszkodzeń mechanicznych. Źle zabezpieczony przewód narażony jest także na szkodliwe działanie wody i związane z tym ryzyko zalania. O ile w przypadku zastosowania osłony zalanie nie jest bardzo groźne dla instalacji elektrycznej, to przy jej braku może doprowadzić do zniszczenia przewodów. W najgorszym wypadku może dojść do niebezpiecznego zwarcia, a w konsekwencji pożaru instalacji. Stwarza to realne zagrożenie dla osób przebywających w budynku.

Przewody, które nie są zabezpieczone w odpowiedni sposób, mogą zostać uszkodzone podczas prowadzenia rozmaitych prac remontowo-naprawczych lub przegryzione przez gryzonie. Takie kable narażone są też na przecięcie w wyniku kontaktu z ostrą krawędzią oraz zerwanie pod wpływem zbyt dużego nacisku.

W jaki sposób chronić kable przed uszkodzeniem?

Aby nie doszło do żadnej z wymienionych powyżej sytuacji obecne w domu kable i przewody muszą być dobrze chronione. Warto wykorzystać do tego konkretne akcesoria, takie jak opaski, taśmy, najazdy, listwy i rury osłonowe. Szczególnie polecanym produktem są specjalne oploty na kable, które zabezpieczają przewody, redukując ryzyko przetarcia w wyniku wieloletniego użytkowania. Oploty produkowane są z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów (metal, poliester, nylon, włókno szklane). Dzięki temu znajdujący się wewnątrz kabel jest odpowiednio chroniony nie tylko przed wszystkimi popularnymi uszkodzeniami mechanicznymi, ale także wysoką temperaturą, promieniowaniem UV, substancjami chemicznymi oraz szkodliwym działaniem wilgoci.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl