Do czego służą oploty kablowe?
Do czego służą oploty kablowe?

Do czego służą oploty kablowe?

Oploty są specjalną plecionką, której podstawowym zadaniem jest elastyczna i wysoce odporna na przecięcia ochrona kabla. W zależności od tego, czy chcemy ochronić jeden kabel, czy całą wiązkę przewodów, zastosujemy inny rodzaj oplotów. Oprócz ochrony przed mechanicznymi uszkodzeniami, oploty dodatkowo dzięki zastosowanemu materiałowi, zapewniają odpowiednią izolację, ale także właściwy stopień elastyczności lub jej brak. Oploty kablowe dzięki szerokiej gamie zastosowań, bardzo przydatne są zarówno w profesjonalnych, jak i domowych warsztatach. 

Rodzaje oplotów kablowych 

W zależności od tego, gdzie zastosowane będą oploty, producenci polecają ich różne rodzaje. Najbardziej standardowe są oploty poliestrowe PET, które charakteryzują się przede wszystkim wysoką rozciągliwością, a co za tym idzie, łatwością w aplikacji na przewody o różnych średnicach. Dodatkową zaletą tych oplotów jest ich niska cena. Kolejnym typem osłony na kable jest oplot stalowy, który swoje zastosowanie znajduje m.in. w motoryzacji. Wykazuje on wysoką odporność na benzynę, większość środków chemicznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponadto, taki oplot kablowy przewodzi prąd, dlatego sprawdza się również jako ekran elektromagnetyczny. 

Warto także wspomnieć o oplocie metalizowanym, który odporny jest na temperaturę sięgającą nawet 150 stopni Celsjusza. Kolejnym rodzajem jest oplot nylonowy, który potrafi aż trzykrotnie zwiększyć swoją średnicę. Dzięki temu idealnie sprawdzi się w celach estetycznych, np. by spiąć kilka kabli w jedną wiązkę przewodów. 

Dbaj o estetykę 

Mówiąc o oplotach, warto również wspomnieć o tym, że występują one w różnych kolorach oraz wzorach plecionek. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko zabezpieczyć kable przed uszkodzeniami, ale również zadbać o estetykę w mieszkaniu czy biurze. Kolorowe oploty kablowe, zamiast szpecić wnętrze, podkreślą jego wyjątkowy styl oraz stanowić będą subtelną dekorację. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl