Jak dbać o kable w serwerowni?
Jak dbać o kable w serwerowni?

Jak dbać o kable w serwerowni?

Serwerownia to specjalnie wydzielone pomieszczenie przeznaczone do pracy komputerów, pełniących funkcję serwerów. Pomieszczenie to musi być przygotowane w taki sposób, aby znajdujące się tam urządzenia miały zapewnione odpowiednie warunki to nieprzerwanej, stabilnej oraz niezawodnej pracy. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak dbać o kable elektryczne będące nieodłącznym elementem każdej serwerowni. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Zadbaj o właściwą organizację przestrzeni

Utrzymanie stałego porządku w niezliczonej ilości kabli obecnych w serwerowni to nie lada wyzwanie. Choć wymaga ono odpowiedniego przygotowania oraz przestrzegania kilku ważnych zasad, nie jest zadaniem niemożliwym do wykonania. Niezwykle ważna jest właściwa organizacja przestrzeni. Warto zadbać o to już na etapie aranżacji pomieszczenia. Każde urządzenie elektryczne oraz zasilający je kabel powinny mieć swoje miejsce. Przewody nie mogą być poplątane i mieszać się ze sobą. Do identyfikacji kabli można użyć specjalnych oznaczników w postaci etykiet, tabliczek opisowych lub klipsów. Dzięki temu każdy przewód będzie łatwy do rozpoznania, co z pewnością przyśpieszy naprawę poszczególnych elementów lub ewentualną rozbudowę serwerowni.

Kup odpowiednie akcesoria do porządkowania i ochrony kabli

Po zaplanowaniu przestrzeni oraz rozmieszczeniu poszczególnych elementów serwerowni, należy zadbać o uporządkowanie i ochronę używanych przewodów. Przydadzą się do tego dedykowane akcesoria, które znaleźć można z dobrych sklepach z osłonami na kable. Podczas grupowania i wiązkowania przewodów pomocne są różnego typu taśmy i opaski rzepowe. To wielorazowe produkty, będące ciekawą alternatywą dla tradycyjnych trytytek.

Z kolei do zabezpieczania przed uszkodzeniami mechanicznymi służą specjalne oploty kablowe produkowane z materiałów wysokiej klasy. Są to m.in. tworzywa sztuczne (poliester, nylon), metal (miedź) oraz włókno szklane. Oploty chronią kable przed przetarciami, rozdarciami i pęknięciami powstającymi pod wpływem wieloletniego użytkowania. Wybrane modele zapewniają również ochronę przed wysoką temperaturą, promieniowaniem UV oraz działaniem substancji chemicznych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl