Jak działają drukarki termiczne?
Jak działają drukarki termiczne?

Drukowanie etykiet, listów przewozowych, ulotek reklamowych czy broszur informacyjnych różni się od standardowego wydruku dokumentów biurowych. Wynika to przede wszystkim z konieczności zastosowania innego rodzaju papieru oraz mniejszego formatu. W tym przypadku najlepszym wyborem są drukarki termiczne, przystosowane do szybkiego druku w  wysokiej rozdzielczości. Jak działają te urządzenia? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Jak wygląda drukarka termiczna i z jakich elementów się składa?

W porównaniu z tradycyjnymi drukarkami biurowymi urządzenia bazujące na technologii druku termicznego charakteryzuje mniejszy rozmiar. Stanowi to ich niewątpliwy atut. Drukarki tego rodzaju nie zajmują wiele miejsca w pomieszczeniu, dzięki czemu mogą być ustawianie praktycznie w dowolnym miejscu.

Sercem każdej drukarki termicznej jest działająca pod wpływem temperatury głowica drukująca. Element ten składa się z szeregu niewielkich grzałek, aktywowanych po podłączeniu do źródła zasilania. Po uruchomieniu drukarki następuje nagrzanie grzałek, co prowadzi do powstania reakcji termochemicznej na specjalnym papierze termicznym. Reakcja ta powoduje, że papier ciemnieje w określonych miejscach, tworząc obraz. Papier przechodzi następnie przez dwa wałki dociskające go do głowicy drukującej. Proces ten zapewnia prawidłowe przeniesienie obrazu.

Różnice pomiędzy drukiem termicznym a termotransferowym

Dla zrozumienia istoty działania drukarek tego typu ważne jest wyjaśnienie różnic pomiędzy drukiem termicznym a termotransferowym. W obu przypadkach powstanie obrazu odbywa się z użyciem temperatury generowanej przez urządzenie. Drukarki termiczne wykorzystują do tego technologię druku bezpośredniego – podczas wydruku nie ma konieczności stosowania żadnych dodatkowych materiałów eksploatacyjnych (tuszy, tonerów, kalek). Druk termiczny jest szybki i niedrogi. Zapewnia przy tym znakomitą rozdzielczość obrazu. Dzięki temu stosowany jest do tworzenia paragonów oraz etykiet wysyłkowych z kodami kreskowymi.

Do prawidłowego działania drukarek termotransferowych konieczne jest zastosowanie taśmy barwiącej, odpowiadającej za przeniesienie atramentu na papier. Po podgrzaniu barwnik z taśmy przykleja się do arkusza, co prowadzi do stworzenia wybranej grafiki. Ze względu na wyższą trwałość nadruku etykiety termotransferowe wykorzystywane są do znakowania towarów w firmach przechowujących je przez dłuższy czas.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl