Jak owijać kable w dużych zakładach przemysłowych?
Jak owijać kable w dużych zakładach przemysłowych?

Jak owijać kable w dużych zakładach przemysłowych?

Prawidłowe zabezpieczenie przewodów elektrycznych w dużych zakładach przemysłowych jest niezwykle istotne. Ma to szczególne znaczenie zarówno z perspektywy komfortu pracy, jak i bezpieczeństwa osób zatrudnionych w danej firmie. Jak owijać kable, aby chronić je przed uszkodzeniami mogącymi doprowadzić do awarii całej instalacji? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Oploty na kable – najskuteczniejszy sposób ochrony przewodów

Sposobów owijania kabli w celu ich ochrony jest co najmniej kilka. Najskuteczniejszym z nich jest zastosowanie specjalnych oplotów zabezpieczających przewody przed uszkodzeniami mechanicznymi. To akcesoria w formie plecionki wykonywanej z materiałów różnego typu. Najczęściej są to tworzywa sztuczne (poliester, nylon, PET, PPS) oraz metale (stal, miedź, cyna). Dobór materiału uzależniony jest od rodzaju chronionego przewodu, warunków przechowywania kabla oraz oczekiwanego stopnia ochrony. Im trwalszy i wytrzymalszy oplot, tym gwarancja właściwego zabezpieczenia jest większa. Poza funkcją ochronną oploty ułatwiają także organizację przewodów. Użycie tych akcesoriów wpływa też pozytywnie na estetykę wnętrza.

Jakie rodzaje oplotów polecane są do zakładów przemysłowych?

Na rynku dostępne są różne oploty na kable. Ze względu na konieczność zapewnienia najwyższej możliwej ochrony przewodów w zakładach przemysłowych stosuje się głównie modele stalowe o podwyższonej trwałości. Oploty tego typu chronią kable przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi – przetarciami, przecięciami i zgnieceniami. Są odporne na paliwa, rozpuszczalniki oraz inne niebezpieczne substancje chemiczne.

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności w zakładach przemysłowych używane są również różne typy oplotów z tworzyw sztucznych. Do miejsc, gdzie niezbędna jest ochrona przed wysoką temperaturą, polecane są oploty termoizolacyjne wykonane z PPS lub włókna szklanego z dodatkiem gumy silikonowej. Materiały te zapewniają całkowitą odporność na ogień, dzięki czemu przeciwdziałają topnieniu i zwęglaniu przewodów. Z kolei w firmach wymagających gwarancji optymalnej ochrony instancji elektrycznych znakomitym wyborem są oploty izolacyjne, odporne na przetarcia i zwarcia elektryczne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl