Jak porządkować kable w biurze? Porady i wskazówki
Jak porządkować kable w biurze? Porady i wskazówki

Jak porządkować kable w biurze? Porady i wskazówki

Technologie bezprzewodowe szturmem wkraczają do mieszkań i biur, stając się coraz powszechniejsze. Nie zmienia to jednak faktu, że rosnąca liczba standardowych, pracujących na kablu urządzeń elektronicznych w miejscu pracy, powoduje bałagan wśród kabli. W trosce o bezpieczeństwo zarówno sprzętu, jak i jego użytkowników, warto zadbać o ich uporządkowanie. Istnieje wiele sposobów, by się z tym łatwo uporać. 

Organizacja kabli, to nie koszmar

Liczne sprzęty elektroniczne w miejscu pracy już dawno przestały być luksusem. Telefon, drukarka, skaner i komputer stanowią standardowe wyposażenie każdego biura. Im więcej elektroniki, tym większa ilość poplątanych kabli, która wprowadza do wnętrz poczucie bałaganu i nieporządku. Wpływa także nie tylko na estetykę pomieszczeń, ale na ich funkcjonalność. Jak sobie z tym poradzić? W pierwszej kolejności należy zidentyfikować poszczególne kable. Wykorzystuje się do tego oznaczniki kablowe, które służą do opisu przewodów i kabli oraz zacisków łączeniowych w miejscach ich prowadzenia i podłączania. Zwykle występują w postaci klipsów, tabliczek opisowych lub etykiet samolaminujących. To, co jest jasne i oczywiste na początku instalacji, z czasem już takie jednoznaczne nie jest. Wówczas przydają się opisy, a oznaczniki kablowe okazują się być niezbędne.  

Idealny porządek

Po dokonaniu identyfikacji i opisu kabli należy zadbać o ich uporządkowanie. Idealnym sposobem jest organizer kabli komputerowych – specjalny przyrząd, dzięki któremu można zaprowadzić w nich porządek. Istnieje kilka odmian tego produktu, a każdy z nich zapewnia nieco inny sposób użycia. Opaska zaciskowa pozwala w łatwy sposób ścisnąć ze sobą kable, co ogranicza przestrzeń, na której występują. W podobny sposób działa opaska rzepowa. W odróżnieniu od zaciskowej można ją w każdej chwili odczepić. Charakteryzuje się także mniejszą siłą zacisku. Oplot na przewody to specjalna plecionka wykonywana z różnego rodzaju materiałów. Do ich produkcji wykorzystywane są między innymi: włókno szklane, stal, nylon czy politereftalan etylenu. Szeroki wybór kolorów i wzorów plecionek sprawiają, że każdy może dobrać model, który najlepiej wkomponuje się w panującą aranżację. Spirala pozwala nie tylko na organizację kabli, ale również na ich ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem czynników zewnętrznych. Zidentyfikowane kable można także powiesić na specjalnych uchwytach, montowanych w meblach lub do nich przyklejanych. Dzięki nim można łatwo poprowadzić kable na większe odległości. Kable położone przy podłodze, ścianach lub suficie można umieścić w listwie maskującej. Dzięki niej kable są nie tylko poukładane i chronione, ale także praktycznie niewidoczne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl