Jak uporządkować kable w komputerze?
Jak uporządkować kable w komputerze?

Jak uporządkować kable w komputerze?

Kable nie muszą być chaotyczną plątaniną, która zabiera dużo miejsca. Ich uporządkowanie przynosi  korzyści, a odpowiednio ułożone mogą nawet stanowić ozdobę komputera. Dotychczas czarne, jednolite obudowy mają coraz częściej przeszkolone boki, a różnorodne podświetlenie eksponuje wnętrze komputerów. Dlatego tak ważne jest estetyczne i ergonomiczne ułożenie przewodów.

Porządek w kablach – zalety

Uporządkowanie kabli:

  • pozwala na lepszą wentylację, która zapobiega spadkom wydajności systemu,
  • ułatwia wymianę części oraz dostęp do wnętrza obudowy,
  • pozwala uniknąć uszkodzenia kabli,
  • poprawia estetykę komputera, zwłaszcza przy przeszklonej obudowie.

Zarządzanie kablami

Najlepiej zacząć od zaplanowania ścieżek prowadzących kable do poszczególnych podzespołów. Przewody powinny sięgać do złączy jak najkrótszą drogą tak, żeby się ze sobą nie przecinały i nie plątały. Należy je wkładać kolejno, jeden obok drugiego prowadząc je wzdłuż ścian obudowy lub wzdłuż prowadnic. Nadmiar kabli należy przeciągnąć do tylnej komory, tak żeby w głównej komorze było jak najwięcej miejsca. Z tyłu komputera kable można wygodnie spiąć, zabezpieczyć i ułożyć tak, żeby się dobrze prezentowały. W zależności od obudowy można wykorzystać specjalne wypustki do prowadzenia kabli, tunele na przewody, lub gotowe systemy do umieszczania wiązki wszystkich kabli.

Opaski i oploty kablowe

Organizacja przewodów jest znacznie prostsza z opaskami rzepowymi i oplotami na kable. Zamszowe opaski pozwalają bezpiecznie połączyć kable w wiązki. Oploty natomiast stanowią ochronną powłokę — plecionkę z włókien tworzyw sztucznych oraz metali, która sprawia, że kable są bardziej elastyczne i giętkie i można je łatwiej i równiej ułożyć. Doskonale zabezpieczają przewody  przed uszkodzeniami mechanicznymi i przetarciami, przez co są one bardziej wytrzymałe i nie niszczą się przy zmianach komponentów. Dostępne są w bogatej kolorystyce, pozwalają czytelnie oznaczyć kable za pomocą kolorów oraz dostosować ich wygląd do ogólnej tonacji komputera tak, że całość zyskuje na wyglądzie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl