Jaki format jest najlepszy do drukowania etykiet i listów przewozowych?
Jaki format jest najlepszy do drukowania etykiet i listów przewozowych?

Etykiety i listy przewozowe to dokumenty przygotowywane przez firmy kurierskie oraz większość sklepów zajmujących się handlem elektronicznym. Umożliwiają wykonanie spisu przewożonych towarów oraz są potwierdzeniem przyjęcia paczki przez przewoźnika. Prowadząc działalność w branży e-commerce, nie da się uniknąć drukowania ogromnej liczby materiałów tego typu. W jakim formacie najlepiej to robić? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Podstawowe formaty druku

Istnieje kilka podstawowych formatów druku. Zarówno w Polsce, jak i w większości państw Europy oznacza się je literą A oraz odpowiednią cyfrą w zależności od rozmiaru papieru, na którym wykonywany jest wydruk. Największy format to A0 o wymiarach 841 × 1189 mm. Są one zgodne z międzynarodową normą ISO 216. W tym przypadku im większa cyfra, tym mniejszy format. Rozmiar mniejszego formatu powstaje przez podział dłuższego boku większego na dwie części. Długość formatu A1 jest więc połową szerokości A0. Długość A2 jest połową szerokości A1 i tak dalej. Wymiary formatów A przedstawiamy poniżej.

 • A0 – 841 x 1189 mm
 • A1 – 594 x 841 mm
 • A2 – 420 x 594 mm
 • A3 – 297 x 420 mm
 • A4 – 210 x 297 mm
 • A5 – 148 x 210 mm
 • A6 – 105 x 148 mm
 • A7 – 74 x 105 mm
 • A8 – 52 x 74 mm
 • A9 – 37 x 52 mm
 • A10 – 26 x 37 mm

A6, czyli najpopularniejszy format do drukowania etykiet

Listy przewozowe, a także ulotki reklamowe, broszury informacyjne oraz niektóre zeszyty i notesy drukowane są przede wszystkim w formacie A6. Ze względu na specyficzne wymiary – standardowa etykieta ma 15 cm długości i 10 cm szerokości – nie powinno się ich drukować w bardzo popularnym formacie A4. Zastosowanie arkusza w większym rozmiarze oznacza duże marnotrawstwo papieru. Szybciej zużywa się przy tym też toner, co prowadzi do konieczności jego częstszej wymiany. To z kolei przekłada się na większe wydatki i wpływa negatywnie na firmowy budżet.

Jakie urządzenia umożliwiają sprawne drukowanie w formacie A6?

Zwykłe urządzenia biurowe nie są przystosowane do druku w formacie A6. Podczas przygotowywania znacznej liczby listów przewozowych najlepszym rozwiązaniem jest zakup profesjonalnej drukarki A6. Modele termiczne nie wymagają użycia tuszu. Proces odbicia obrazu na odbiorniku odbywa się tu pod wpływem ciepła emitowanego po zetknięciu się barwnika z papierem termicznym. Drukarki tego typu to urządzenia o kompaktowych rozmiarach, dzięki czemu nie zabierają dużej ilości miejsca w pomieszczeniu. Zapewniają dużą prędkość druku i doskonałą rozdzielczość obrazu. To najlepszy wybór do sklepów internetowych oraz firm przewozowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl