Kolory oplotów. Dlaczego barwa ma znaczenie?
Kolory oplotów. Dlaczego barwa ma znaczenie?

Kolory oplotów. Dlaczego barwa ma znaczenie?

Dobór odpowiedniego okablowania do domu, warsztatu czy biura nie jest prosty i zwykle wymaga profesjonalnej pomocy. Na rynku dostępnych jest wiele kabli, które mają różne zastosowanie i pełnią różne funkcje. Nie każdy jednak wie, że kolory kabli również mają znaczenie. Właśnie dlatego warto znać kolorystyczne oznaczenia przewodów elektrycznych. Zasady, według których są one oznaczane, wynikają z przepisów prawnych. Mowa tutaj o normie PN-HD 308 S2:2007 wydanej przez Polski Komitet Normalizacyjny, którą należy stosować nie tylko w przypadku instalacji elektrycznych, ale również w układach zasilania ruchomych i stacjonarnych odbiorników elektrycznych, układach rozdzielczych czy zasilając ruchome i stacjonarne odbiorniki elektryczne.

 

Co oznaczają poszczególne kolory oplotów do kabli?

Przewody niebieskie i żółto-zielone

Jednym z często spotykanych kolorów oplotów do kabli jest niebieski. Barwa ta informuje nas o tym, że przewód jest neutralny. Oznacza to, że umożliwia on przepływ prądu w czasie pracy odbiornika. Jest to możliwe dzięki różnicy w potencjale neutralnym i fazowym. Kolejną barwą stosowaną na oplotach kabli jest żółto-zielony. Taki przewód oznaczany jest symbolem „PE” i jest przewodem ochronnym. Takie okablowanie stosowane jest w ziemi – podłącza się je do metalowego elementu i w razie wystąpienia przebicia, gwarantuje bezpieczne odprowadzenie prądu. Żółto-zielone okablowanie znajduje zastosowanie również w domach, przede wszystkim przy żyrandolach czy kinkietach, ponieważ można je bezpiecznie podłączać do ich metalowej obudowy.

 

Oploty czarne i brązowe

Wyróżnić możemy również przewody fazowe, które znajdują się pod napięciem. Bardzo ważną informacją jest to, że ich dotknięcie może skutkować porażeniem prądem. Właśnie dlatego warto pamiętać, że takiego przewody występują w kolorze czarnym i brązowym, a dodatkowo oznaczane są symbolem „L”.

Opaski na kable są niezwykle ważne dla zachowania bezpieczeństwa osób korzystających z instalacji, ale również dla zachowania porządku w miejscach, w których znajdują się duże ilości przewodów. W naszym sklepie internetowym znajdziecie Państwo szeroki wybór opasek kablowych, a także pasków rzepowych do kabli. Zachęcamy również do kontaktu z naszymi doradcami, którzy chętnie pomogą w doborze optymalnych rozwiązań do domu czy biura każdego Klienta.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl