Najczęstsze przyczyny przerwania kabli
Najczęstsze przyczyny przerwania kabli

Najczęstsze przyczyny przerwania kabli

Przewody elektryczne wykorzystywane są w bardzo szerokiej skali na całym świecie. Pomimo nieustannego rozwoju technologii bezprzewodowej zdecydowana większość urządzeń elektrycznych nadal zasilana jest przy użyciu tradycyjnych kabli. Niestety w trakcie wieloletniego użytkowania przewody ulegają różnym awariom, w tym przerwaniu. W dzisiejszym artykule przedstawimy najczęstsze przyczyny przerwania kabli. Zachęcamy do lektury.

Pęknięcie żyły

Do najpopularniejszych przyczyn przerwania kabli należy pęknięcie żyły, czyli elementu odpowiadającego za przewodzenie prądu elektrycznego. Usterka ta powstaje po uszkodzeniu drutów miedzianych tworzących żyłę. Może wynikać ze zbyt dużych przeciążeń oddziałujących na przewód, zastosowania niewłaściwych materiałów do budowy żyły lub złego kierunku poprowadzenia drutów.

Uszkodzenie izolacji lub płaszcza

Kolejnym z popularnych powodów przerwania kabli jest uszkodzenie izolacji oplatającej przewody. Awaria tego elementu prowadzi do powstawania zwarć, a w dalszej perspektywie zerwania całej instalacji. Główną przyczyną pęknięć jest w tym przypadku wielorazowe zginanie przewodu w tym samym miejscu. Kable przerywają się także na skutek awarii zewnętrznego płaszcza. Może do tego doprowadzić niska temperatura otoczenia lub niewłaściwy dobór materiałów w stosunku do miejsca, w którym znajduje się przewód.

Korkociąg

Za przerwanie kabli odpowiedzialny może być też korkociąg, czyli widoczna deformacja spowodowana nadmiernymi przeciążeniami powstałymi podczas gięcia przewodów. Przyczyną powstawania korkociągu zwykle jest niska jakość kabla lub jego nieprawidłowa instalacja. Taki przewód nie jest w stanie wytrzymać oddziałującego na niego obciążenia, co w konsekwencji prowadzi do jego przerwania.

Jak skutecznie chronić kable przed przerwaniem?

Sposobów na ochronę przewodów elektrycznych przed przerwaniem jest co najmniej kilka. Najskuteczniejszym z nich jest zastosowanie specjalnych oplotów na kable. Produkty te skutecznie zabezpieczają otulinę i zapobiegają powstawaniu wymienionych powyżej awarii. Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów oplotów wykonanych z różnych materiałów. Są to m.in. oploty poliestrowe, nylonowe, miedziane, stalowe, metalizowane oraz odporne na wysoką temperaturę modele z dodatkiem włókna szklanego. Dzięki temu każdy zainteresowany może łatwo dobrać produkt dopasowany do typu używanego przez siebie przewodu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl