Odmiany opasek przemysłowych na kable
Odmiany opasek przemysłowych na kable

Odmiany opasek przemysłowych na kable

Opaski przemysłowe na kable to akcesoria ułatwiające organizację i porządkowanie przewodów elektrycznych. Na rynku istnieje kilka rodzajów tych produktów. Poszczególne typy różnią się pomiędzy sobą materiałem wykonania, długością, szerokością oraz sposobem wykorzystania. W dzisiejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze odmiany opasek przemysłowych. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Opaski plastikowe

Wśród dostępnych na rynku opasek przemysłowych dużą grupę stanowią plastikowe opaski zaciskowe, nazywane potocznie trytytkami. Określenie to pochodzi od nazwy pierwszej polskiej firmy, która wprowadziła ten produkt do sprzedaży. Było to przedsiębiorstwo Trytyt z Bielska-Białej. Obecnie słowo trytytka stanowi chroniony znak towarowy, zarejestrowany w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Opaski zaciskowe nie zostały jednak wynalezione w Polsce. Po raz pierwszy zaczęto korzystać z nich w 1958 roku w przedsiębiorstwie Thomas & Betts (obecnie ABB). Głównym pomysłodawcą stosowania specjalnych opasek do wiązkowania kabli był inżynier Maurus C. Logan. Produkty znane pod nazwą Ty-Rap początkowo wykonywane były z metalu. Dopiero później do ich produkcji zaczęto używać tworzyw sztucznych.

Opaski rzepowe

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych trytytek są opaski przemysłowe wykonane z niezwykle wytrzymałej taśmy nośnej. W przeciwieństwie do modeli plastikowych są to produkty wielorazowe, umożliwiające wielokrotne stosowanie, bez utraty funkcjonalności. To łatwe w użyciu, trwałe i odporne na uszkodzenia obejmy, dzięki którym utrzymanie porządku w kablach jest znacznie prostsze.

Dużą zaletą opasek rzepowych jest ponadprzeciętna solidność. Z powodzeniem możesz spinać nimi nawet duże wiązki kabli, bez obaw o rozerwanie czy uszkodzenie w jakiś inny sposób. Wykorzystane w procesie produkcji materiały są w stanie oprzeć się sile nacisku aż do 20 kg. Do ich zastosowania nie potrzeba żadnych dodatkowych narzędzi. Budowa opasek pozwala na nieskrępowany dostęp do spiętych przewodów w momencie, gdy są akurat potrzebne. Ze względu na swoją konstrukcję są w pełni ekologiczne. Wybór opasek rzepowych to najlepszy sposób na uporządkowanie kabli w domu lub przygotowanie ich do transportu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl