Polecamy z wyprzedaży
Rurka termokurczliwa - śr. 20 mm
Rurka termokurczliwa - śr. 20 mm
4,46 zł 0,70 zł 3,63 zł 0,57 zł
Ankieta
Jak dowiedziałeś się o naszym sklepie?
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

 

 

Czym są rampy kablowe?
Czym są rampy kablowe?

Przewody, aby budować trwałą i bezpieczną instalację, potrzebują odpowiedniej ochrony przed ewentualnymi urazami. Ważnym elementem zabezpieczającym mogą być rampy kablowe. To właśnie one stanowią zwieńczenie najazdów kablowych zwanych również elektroinstalacyjnymi.

czytaj całość »
Oploty poliestrowe. Charakterystyka
Oploty poliestrowe. Charakterystyka

Kable, które zasilają różnorodne urządzenia elektryczne, po pewnym czasie się psują. Aby wydłużyć ich żywotność można stosować metody ochrony, które jednocześnie ułatwiają uporządkowanie przewodów. Popularną formę zabezpieczeń stanowią oploty poliestrowe. Dzięki temu, że są wykonane z poliestru, czyli bardzo wszechstronnego materiału, wyróżniają się niezwykłą trwałością przy zachowaniu niewielkiej masy. Cienkie włókna poliestrowe charakteryzują się także wysoką elastycznością. Giętkość oplotów pozwala na swobodne manewrowanie przewodami oraz jednoczesne wzmocnienie i zabezpieczenie kabli.

czytaj całość »
Błędy popełniane przy rozkładaniu kabli
Błędy popełniane przy rozkładaniu kabli

Odpowiednie ułożenie przewodów podczas montażu instalacji elektrycznej to jeden z podstawowych warunków jej bezpiecznego i wolnego od awarii użytkowania. Choć ten etap instalacji może wydawać się mało znaczący, warto poświęcić mu szczególną uwagę i dopilnować określonych zasad.

czytaj całość »
Porządkowanie kabli krok po kroku
Porządkowanie kabli krok po kroku

W każdym biurze, warsztacie, domu czy garażu zwykle korzystamy z wielu urządzeń elektronicznych. Każde takie urządzenie wymaga podpięcia do prądu. To z kolei sprawia, że w pomieszczeniu pojawiają się kable, niekiedy kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Nieuporządkowane, leżące na podłodze kable mogą nie tylko obniżać funkcjonalność pomieszczenia, ale wręcz stanowić zagrożenie dla użytkowników. Dlatego bez względu na to, czy mamy do czynienia z wnętrzem użytkowym, np. biurem, czy też domowym, koniecznie powinniśmy zadbać o odpowiednią organizację wszystkich kabli. W tym artykule podpowiemy, jak to zrobić krok po kroku.

czytaj całość »
Dlaczego porządek w kablach jest ważny?
Dlaczego porządek w kablach jest ważny?

Każdy, kto posiada w swoim biurze, domu czy warsztacie wiele różnorodnych urządzeń elektrycznych doskonale wie, jak trudno utrzymać porządek z kablami. Różnorodne przewody są obecnie niemal wszędzie, bo zasilają większość używanych przez nas na co dzień sprzętów. Najwięcej jest ich w okolicy sprzętu RTV, przy sprzęcie komputerowym, przy maszynach specjalistycznych, a nawet w łazienkach czy kuchni.

czytaj całość »
Rola i znaczenie logotypów na opaskach do kabli
Rola i znaczenie logotypów na opaskach do kabli

W czasach, w których nasze życie jest właściwie zdominowane przez wszechobecny sprzęt elektroniczny, zarówno nasze miejsca pracy, jak i prywatne mieszkania bywają zarzucone licznymi przewodami umożliwiającymi nam korzystanie z elektroniki. Rozproszone po całym lokum kable można łatwo ujarzmić, stosując opaski rzepowe - będą one utrzymywać je w wygodnej, niezawadzającej wiązce, to zaś znacznie ułatwi nam codzienne korzystanie z pomieszczenia. 

czytaj całość »
Metody spinania kabli
Metody spinania kabli 

Każdy posiadacz urządzeń takich jak komputery stacjonarne, ładowarki i zasilacze, nie raz musiał się mierzyć z wyzwaniem, jakim są splątane i nieuporządkowane kable, które uniemożliwiały korzystanie ze sprzętu. Spinanie kabli jest najlepszym rozwiązaniem na tego typu problemy – dowiedz się, jakie są najlepsze metody spinania kabli oraz jakich akcesoriów można w tym celu użyć.

czytaj całość »
Zabezpieczenie kabli przed samochodami
Zabezpieczenie kabli przed samochodami

W niektórych przypadkach nie sposób przeprowadzić prawidłowej instalacji, aby kable nie musiały być zlokalizowane na ulicy. Mając na uwadze ten fakt, narażone są na uszkodzenie poprzez częste przejeżdżanie po nich pojazdów. Na szczęście istnieje sposób, aby je w pełni profesjonalnie zabezpieczyć przed uszkodzeniem, a to wszystko za pomocą najazdów kablowych.

czytaj całość »
Ochrona kabli na budowie
Ochrona kabli na budowie

Bezpieczeństwo podczas pracy na budowie to sprawa kluczowa. Dotyczy zarówno ludzi, jak i nieustannie pracującego sprzętu. Ten z kolei zwykle łączy się z zasilaniem za pomocą licznych przewodów. Aby uniknąć awarii i zagrożenia dla ludzi, należy zadbać o odpowiednią ochronę kabli na budowie. Przekonajmy się, w jaki sposób można tę ochronę zapewnić.

czytaj całość »
Rodzaje oplotów kablowych
Rodzaje oplotów kablowych

Oploty kablowe są to elementy, które chronią przewody przed różnymi uszkodzeniami. W celu zapewnienia skutecznego zabezpieczenia wytwarzane są z różnego rodzaju materiałów. Co więcej, wpływają także na aspekt estetyczny, gdyż wspaniale maskują niedoskonałości. Jakie wyróżnia się rodzaje oplotów na kable?

czytaj całość »
Do czego służą oploty kablowe?
Do czego służą oploty kablowe?

Oploty są specjalną plecionką, której podstawowym zadaniem jest elastyczna i wysoce odporna na przecięcia ochrona kabla. W zależności od tego, czy chcemy ochronić jeden kabel, czy całą wiązkę przewodów, zastosujemy inny rodzaj oplotów. Oprócz ochrony przed mechanicznymi uszkodzeniami, oploty dodatkowo dzięki zastosowanemu materiałowi, zapewniają odpowiednią izolację, ale także właściwy stopień elastyczności lub jej brak. Oploty kablowe dzięki szerokiej gamie zastosowań, bardzo przydatne są zarówno w profesjonalnych, jak i domowych warsztatach. 

czytaj całość »
Rodzaje nadruków na opaskach do kabli
Rodzaje nadruków na opaskach do kabli

Każdy elektryk powinien zgodzić się ze stwierdzeniem, że bezpieczeństwo w jego pracy to podstawa. Aby je zapewnić, należy zatroszczyć się o odpowiednie oznakowanie na opaskach do kabli. Powinno być ono wykonane z trwałego materiału, który zapewni, że oznaczenia będą czytelne przez wiele lat. Taką trwałość z pewnością mogą zapewnić nadruki na opaskach do kabli. Jakie są ich rodzaje? 

czytaj całość »
Nowości do sal konferencyjnych

Jednym z większych problemów na konferencjach i prezentacjach są walające sie ną podłodze kable.
Ile razy albo sami alko ktoś z waszych znajomych potknąl się o kable leżące na podłodze? A może jeszcze gorzej sami prowadziliście prezentację i ktoś potykając się o kable zrzucił wam komputer lub rozłączył sprzęt.
Teraz w swojej ofercie mamy nowe produkty, które zabezpieczą was przed takimi sytuacjami.

  Taśma z wytrzymałego kewlaru balistycznego z rzepem. Taśma ta nadaje się  do wykładzin dywanowych. Dzięki rzepom trzyma się podłoża i chroni ukryte  pod nią kable. Dzięki materiałowi z którego jest zrobiona jest wytrzymała na    przetarcia i przecięcia. Pomimo dość wysokiej ceny jej zakup zwraca się dzięki możliwości wielokrotnego wykorzystania.

Nowy najazd kablowy firmy Adam Hall serii OFFICE, przeznaczony jest do ochrony kabli w biurach, salach konferecyjnych i wykładowych.

Dlaczego powinno się stosować opaski rzepowe.

P roblem zgniatania kabla

 

Problem ten może wystąpić głównie w przypadku stosowania metalowych koryt kablowych. Czasami pojawia się również w szafach dystrybucyjnych podczas porządkowania przychodzących wiązek. Najczęściej jest wynikiem nieostrożnego stosowania plastikowych opasek kablowych, (tzw. krawatek). Należy bezwzględnie unikać zgniatania kabla przez zbyt silne zaciskanie tych opasek. Problem występuje najczęściej w dużych wiązkach kabli, gdzie zewnętrzne warstwy są bardziej narażone na zgniatanie, niż te biegnàce wewnątrz. Zbyt silne ściskanie kabla opaskami powoduje deformację par ośrodka, czego skutkiem jest pogorszenie parametrów podobnie jak w przypadku nadmiernego zgięcia kabla.
Rozwiązaniem tego problemu jest używanie do spinania wiązek kablowych opasek „rzepowych”. Są one na tyle szerokie, że praktycznie nie pozwalają na zgniecenie porządkowanych kabli. Ponadto umożliwiają dołożenie dodatkowych przebiegów bez konieczności rozcinania istniejących opasek. Pozwala to na skrócenie czasu rozbudowy systemu i minimalizację jej kosztów.

rzepy na kablu


Jak samemu zrobić fajne kable?!

Dzięki materiałom, które sprzedajemy w naszym sklepie każdy może sobie sam zrobic fajne kable (do głośników, zasilające w komputerze, audiow samochodzie i wiele innych). Dla ułatwienia sprawy i przekonania nieufnych zamieszczmy link do filmu, który pokazuje dokładnie jak należy cos takiego zrobić.
INSTRUKCJA UŻYCIA OPLOTÓW KABLOWYCH

Cisi bohaterowie imprez plenerowych

Najazdy kablowe

Prawidłowe doprowadzenie sygnału dźwiękowego, DMX-owego czy każdego innego wykorzystywanego przez realizatorów imprez wymaga użycia odpowiedniego okablowania. Skończyły się na szczęście czasy, gdy twierdzono, iż liczy się tylko przekrój kabla, a o innych właściwościach kabla milczano. Inwestuje się teraz spore środki finansowe w rozwiązania, które zapewniają doskonałą jakość przenoszenia sygnału i gwarantują niezakłócony odbiór podczas całego eventu. Jednak każda z inwestycji w sprzęt winna pociągać za sobą również dbałość o należyte utrzymanie, serwisowane i ochronę nabytego urządzenia. Nie łatwo bowiem wydać pieniądze na kabel, mając świadomości, że zostanie on uszkodzony podczas najbliższego wydarzenia przez ostry obcas jednej z uczestniczek bądź koła ciężarówki.
Dlatego też coraz większy nacisk kładzie się na używanie środków pozwalających na ochronę kabli przebiegających w tłumie bądź przez drogę przy pomocy najazdów kablowych. Nazywane są przeróżnie: najazdy, przejazdy, mosty kablowe… Najważniejsze, aby należycie chroniły ukryte w nim wiązki.
Używanie najazdów nie jest rzeczą skomplikowaną. Łączymy je ze sobą, otwieramy pokrywę górną, układamy kable, zamykamy pokrywę – gotowe.

„Wszystko gra” do czasu, gdy nie zapomnimy o kilku podstawowych sprawach. Zadać sobie należy pytanie: w jakim celu używany najazdów, czemu mają służyć i co zapewniać. Jednym z podstawowych błędów jest upychanie w torze zbyt dużej ilości kabli. Podczas przejazdu ciężkiego sprzętu rolą najazdu jest przejmowanie występujących tam obciążeń. Podstawa i pokrywa górna mają za zadanie przejąć wszystkie występujące podczas przejazdu siły i nie dopuścić, by wpłynęły one w destrukcyjny sposób na kable. Dlatego tak ważne jest, by pomiędzy pokrywą najazdu a wiązką kabli pozostało odrobinę wolnej przestrzeni. Zarówno podstawa najazdu, jak i pokrywa wykonane są z materiałów elastycznych i giętkich (guma, plastik, polipropylen) w trakcie przenoszenia znacznych obciążeń wszystkie te elementy ulegają lekkiemu odkształceniu. Brak wolnej przestrzeni pod pokrywą spowoduje, iż kable będą zgniatane, a w takim przypadku stosowanie najazdu jest całkowicie bezzasadne. Koleją zaletą przejazdów jest zdolność do ochrony w przypadku pożarów. Materiał, z którego są wykonane, winien posiadać pierwszą klasę niepalności według dyrektywy europejskiej CSE RF 2/75/A oraz CSE RF 3/77 oraz izolację elektryczną według dyrektywy europejskiej 73/23/CEE. Mamy tu zatem pewności, iż zarówno podczas pożaru, jak i wystąpienia tzw. przebicia, tak ogień, jak i prąd nie wydostaną się i nie dostaną się do wnętrza najazdu. Tak jak producentów, modeli najazdów jest wiele.


Czym zatem kierować się przy doborze i wyborze modelu?

Na pewno nie ceną! Porównując modele, możliwości i ceny, można dojść do wniosku, iż trudno znaleźć u różnych producentów dwa podobne do siebie zarówno pod względem rozmiarowym, jak i pod względem możliwości technicznych. Duże znaczenie ma tu kształt najazdu, wysokość i szerokość, a także możliwości przenoszenia obciążeń i sposób łączenia. Im szerszy, tym lepiej przylega do podłoża i trudniej go przesunąć, a jednocześnie łatwiej najechać nań kołem, gdyż kąt natarcia jest mniejszy.


Sposoby łączenia dzielą się zasadniczo na dwie grupy. Pierwsza z nich zakłada, iż łączniki jest integralną częścią najazdu. Z jednej strony obserwujemy element męski, z drugiej części żeński. Im bardziej łącznik zbliżony jest kształtem do litery T, tym bardziej stabilne i bezpieczne jest połączenie. Drugim ze sposobów jest używanie łączników występujących osobno. Najazd w tym przypadku po obu stronach posiada żeński element, a łączniki – zwykle w kształcie klepsydry – często się gubią.

Kolejnym tematem, który należy poruszyć w przypadku najazdów, to maksymalne obciążenie, jakie mogę przenosić. Parametr ten zależy, jak się łatwo domyślić, od materiału, z którego ów najazd został wykonany oraz rozkładu sił, jakie proponuje przygotowana przez producenta konstrukcja techniczna najazdu. Jeśli założymy sobie, iż najazd potrafi przenieść 90 kg na centymetr kwadratowy to przy założeniu, iż powierzchnia przylegania koła samochodu wynosi 400 cm2, można wyliczyć, że waga całego samochodu przejeżdżającego przez najazd może wynieść nawet 144 tony. Istnieją oczywiście takie modele, które przeznaczone są wyłącznie do ochrony kabli przez stopami ludzi. Najważniejsze jednak, by odpowiednio dobrać rodzaj do wymagań.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl