Ochrona kabli na budowie

Ochrona kabli na budowie
Bezpieczeństwo podczas pracy na budowie to sprawa kluczowa. Dotyczy zarówno ludzi, jak i nieustannie pracującego sprzętu. Ten z kolei zwykle łączy się z zasilaniem za pomocą licznych przewodów. Aby uniknąć awarii i zagrożenia dla ludzi, należy zadbać o odpowiednią ochronę kabli na budowie. Przekonajmy się, w jaki sposób można tę ochronę zapewnić.
Oploty kablowe i opaski rzepowe
Przewody podczas prac budowlanych są narażone na liczne zagrożenia ze strony czynników zewnętrznych. Należą do nich m.in. przetarcia, przerwania czy zamoknięcia. Kable można zabezpieczyć za pomocą oplotów. Są to osłony wykonane najczęściej z nylonu lub poliestru, które zabezpieczają przewód przed zagrożeniami. Tak zabezpieczone instalacje warto również zorganizować, aby zapobiec splątaniom. W tym celu świetnie sprawdzają się opaski rzepowe. Można dzięki nim grupować przewody i prowadzić w jednej linii, co zapewnia bezpieczeństwo i estetykę w przestrzeni.
Najazdy kablowe i listwy podłogowe
Ciągłe deptanie lub przejeżdżanie po kablach ciężkimi pojazdami znacznie skraca ich żywotność. Najazdy kablowe są idealnym rozwiązaniem, kiedy wymagane jest przeciągnięcie przewodu przez przejazd/ulicę. Najazdy składają się z łącznika oraz mocowania. Ich niewątpliwą cechą jest wyjątkowa odporność na uszkodzenia mechaniczne. Niektóre najazdy kablowe wykazują również ochronę na substancje chemiczne, jak kwasy, oleje czy benzyna. Plac budowy zdecydowanie jest ich przeznaczenie, jednak idealnie sprawdzają się również podczas imprez masowych lub jako stałe wyposażenie w zakładach przemysłowych.
Listwy podłogowe są mniejszą wersją najazdów, chronią kable przede wszystkim przed deptaniem przez ludzi czy przejazdem mniejszych maszyn (np. wózek widłowy). Choć ich szczególnym przeznaczeniem są domy, biura i warsztaty, to w niektórych, specyficznych typach budowy sprawdzą się idealnie.