Zalety oplotów rozciągliwych
ZALETY OPLOTÓW ROZCIĄGLIWYCH
Oploty to ochronna powłoka kabli elektrycznych w postaci plecionki z włókien tworzyw sztucznych oraz metali. Doskonale zabezpieczają kable przed uszkodzeniami mechanicznymi, przetarciami, pogryzieniem przez gryzonie czy promieniami UV. Pozwalają też uporządkować kable, połączyć je w wiązki oraz czytelnie je oznaczyć za pomocą kolorów. Rozwiązanie to zapewnia większą wygodę oraz bezpieczeństwo użytkowania, a także przedłuża żywotność kabli. Oploty pełnią też funkcję maskującą. Ukrywając wystające czy wiszące kable, poprawiają estetykę wnętrza.
Oploty rozciągliwe
Dostępna jest szeroka gama oplotów. Różnią się one właściwościami: odpornością na temperaturę, elastycznością, gęstością splotu czy wytrzymałością. Stąd wiele możliwości ich wykorzystania. W sprzedaży oploty oferowane są na metry, w związku z czym można kupić dowolną długość i odpowiednio dobrać średnicę plecionki.
Popularną metodą zabezpieczeń są oploty poliestrowe rozciągliwe. Są one lekkie, a przy tym bardzo wytrzymałe. Ich giętkość pozwala na swobodne manewrowanie przewodami przy zachowaniu ich trwałej ochrony. Są bardzo proste w montażu. Duży stopień rozciągania umożliwia aplikację plecionki na elementy o dużej średnicy np. na przewód wraz ze złączem. Oplot w chwili ściśnięcia zwiększa średnicę do ok. 150%, a po rozciągnięciu kurczy się, ściśle dopasowując się do chronionego kabla. Np. rozciągliwy oplot o średnicy 3 mm można dopasować do elementów w rozmiarze od 2,4 do 6 mm.
Zastosowanie rozciągliwej plecionki
Plecionka poliestrowa rozciągliwa stanowi nie tylko ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami, ale ma też właściwości przeciwogniowe. Jest odporna na działanie temperatur. Skutecznie działa w zakresie od -75°C do 125°C, a topi się dopiero w 230°C. Co ważne jest samogasnąca. Dodatkowo niewiele kosztuje. Oploty dostępne w różnych średnicach, wzorach i kolorach. Różnokolorowe plecionki sprawią, że nawet w przypadku grupy przewodów szybko można znaleźć ten właściwy. Oploty mają szerokie zastosowanie. Sprawdzą się w domu, garażu, warsztacie, firmie czy zakładzie przemysłowym.