Zastosowanie oplotów z włókna szklanego
Zastosowanie oplotów z włókna szklanego
Kable elektryczne, mimo izolacji, nie są dostatecznie chronione przed uszkodzeniami. Wciąż istnieje duże ryzyko ich przecięcia lub przetarcia. Rozwiązaniem, które pozwala tego uniknąć, jest zastosowanie specjalnych powłok ochronnych takich jak oploty. Plecionki produkuje się z różnych tworzyw. Wśród nich można wymienić włókno szklane, które nadaje oplotom szczególne właściwości. Sprawdź, co wyróżnia oploty z włókna szklanego i dowiedz się, jakie zastosowania znajdują.
Czym charakteryzują się oploty z włókna szklanego?
Włókno szklane przede wszystkim wyróżnia odporność na działanie ekstremalnie wysokich temperatur. Tworzywo jest palne, ale wykazuje właściwości samogasnące, dzięki czemu stanowi zarówno ochronę przed ogniem, jak i jego rozprzestrzenianiem się. Zastosowanie oplotów z włókna szklanego daje zatem gwarancję nienaruszalności struktury przewodów nawet w temperaturach sięgających 650 °C. Dzięki nim przewody nie spalą, nie zwęglą ani nie stopią się pod wpływem ciepła. Oprócz tego oploty na kable z włókna szklanego chronią przewody przed kontaktem z substancjami chemicznymi lub olejami, które mogłyby je uszkadzać.
Zastosowanie oplotów z włókna szklanego
Oploty z włókna szklanego tak samo, jak oploty z innych materiałów wykorzystuje się w celu zamaskowania i ochrony kabli przed uszkodzeniami. Właściwości włókna szklanego sprawiają jednak, że plecionki znajdują zastosowanie w szczególnych warunkach, np. w takich, w których istnieje ryzyko oddziaływania wysokiej temperatury na przewody. Z tego powodu oploty z włókna szklanego okazują się niezawodne w hutach, odlewniach i stoczniach. Poza tym spełniają swoje funkcje również w gospodarstwach domowych.
W domach prywatnych stosuje się je np. do zabezpieczania kabli urządzeń kuchennych i pomiarowych. Plecionki z włókna szklanego szeroko wykorzystuje się również w branży motoryzacyjnej. Można je m.in. wykorzystać do zabezpieczania przewodów pod maską silnika samochodowego lub w pobliżu układów wydechowych. Dzięki temu chroni się kable nie tylko przed wysoką temperaturą, ale i także szkodliwym działaniem olejów, smarów i innych substancji chemicznych, będących efektem spalania paliwa.